انواع سردرد

سردرد

امروزه با وجود انواع بیماری ها، آلودگی ها و مشکلات عصبی، مردم با مشکلی دست و پنجه نرم میکنند که در بعضی مواقع امان آن هارا بریده است، سردرد! به طور کلی میتوان آن را احساس درد در ناحیه بالای گردن و خود سر تعریف کرد. عمدتا منشاء آن، بافت ها و ساختار احاطه کننده جمجمه می‌باشد. چرا که در ساختار مغز هیچگونه عصبی وجود ندارد که بخواهد باعث درد بشود.

گاهی اوقات لایه بافتی که چشم ها و گوش ها، عضلات در برگیرنده جمجمه و سینوس هارا احاطه کرده است و همچنین بافت نازکی که سطح مغز، سرخرگ ها و سیاهرگ ها و اعصاب را پوشش میدهد ملتهب و تحریک میشوند که باعث درد در پشت سر و گردن میشوند.

گاهی اوقات سردرد در تمامی نقاط سر احساس میشود. مواقعی درد در یک نقطه احساس میشود و در مواقعی درد در یک قسمت از سر پراکنده میشود که هر کدام از اقسام مختلف سردرد است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. در اکثر مواقع دردبا یک مسکن ساده، طی چند ساعت حل میشود اما با این حال باید نگران درد های متداول و مکرر باشید.

انواع سردرد:

سردرد

به طور کلی سردرد ها به دو دسته تقسیم میشوند که عبارتند از: ۱-اولیه ۲-ثانویه

۱-اولیه:

درد هایی مانند میگرن و یا سردرد تنشی اولیه نیستند. چرا که سردرد های اولیه بر اثر بیماری دیگری ایجاد نمیشوند.

۲-ثانویه:

درد هایی که علل آنها بر اثر بیماری و… باشد.

میگرن:

بیماری شایع عصبی که باعث سردرد شدید و احساس تهوع و تپش قلب میشود و درد آن ممکن است چندین ساعت طول بکشد. معمولا شدت درد آن باعث ایجاد حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و یا بی حسی صورت میشود.

فرد میگرن دار، سردرد را به طور مشخص در یک طرف سر احساس میکند. حدود ۳۰ درصد افراد قبل از شروع درد میگرنی، هاله را تجربه میکنند که شامل اختلالاتی ازجمله: بی حسی، سوزن سوزن شدن، مشکل در تکلم، از دست دادن بینایی جزئی، دیدن خطوطط زیگزاگ یا لکه ها و…

سردرد های تنشی:

یکی از شایع ترین درد ها، درد های تنشی میباشد.این نوع به صورت مستمر و ادامه دهنده و مبهم در دو طرف سر احساس میشود. دیگر علائم آن عبارتند از: احساس فشار در پشت چشم، حساسیت صورت و گردن، حساسیت به نور و…

این نوع به طور معمول از نیم ساعت تا چند ساعت ممکن است ادامه بیابد. علت آنها به طور دقیق مشخص نیست اما استرس و افسردگی عامل های اصلی آن هستند.

سردرد های خوشه ای(کلاستر):

این نوع سردرد شدید و عود کننده میباشد. طبق آمار و یافته های علمی در مردان شش برابر بیشتر از زن ها بروز میکند.

در این نوع افراد درد شدیدی به صورت سوزشی و سوراخ کننده در اطراف چشم احساس میکنند. علائم آن شامل: تورم پلک، حساسیت به نور و صدا، آشفتگی، آبریزش چشم و…

سردرد های خوشه ای به طور معمول بین یک ربع تا ۳ساعت طول میکشد و معمولا به طور ناگهانی و بدون نشانه ظاهر میشود. این حملات ممکن است فته ها و یا حتی ماه ها ادامه دداشته باشد به طوری که در هر روز به صورت خوشه ای طی ساعت های مختلف رخ میدهد.

علت درد های خوشه ای به طور دقیق مشخص نیست اما برای افراد سیگاری درصد بالاتری اتفاق می افتد.

سردرد های سینوسی:

سردرد های سینوسی ناشی از تورم سینوس ها-سینوزیت میباشد. این عمل به طور معمول نتیجه عفونت و یا آلرژی می باشد.

در این نوع سردرد در افراد یک درد مبهم و تپنده در اطراف چشم بوجود می‌آید. سردرد ممکن است با حرکت و فشار بیشتر شود و حتی به فک و دندان گسترش یابد. علائم آن شامل: مسدود شدن بینی، حساسیت به نور و صدا، حالت تهوع، ایجاد مایع مخاطی(سبز رنگ) در بینی میباشد.

*اگر علائم بینی وجود نداشته باشد میتواند درد ناشی از میگرن باشد.

سردرد های هورمونی:

این نوع سردرد در بانوان و در دوران قاعدگی رخ میدهد. در زنان به دلیل تغییر سطح استروژن، اغلب میگرن با پریود مرتبط است. میگرن های این دوره از روز های قبل آغاز شده و در طی این دوران ادامه دارد اما ممکن است بیشتر هم طول بکشد. درد های ناشی از هورمون میتواند به این دلایل باشد: یائسگی، بارداری، قرص های ضد بارداری.

سردرد ناشی از آسیب:

در طی ضربات جزئی به ناحیه سر و گردن کمی درد ایجاد میشود که البته طبیعی است و جای نگرانی ندارد. این موارد معمولا شبیه به درد های میگرنی یا تنشی میباشد. این نوع سردرد معمولا با مسکن قابل درمان میباشد و نیازی به مراجعه به پزشک نمیباشد. در صورت صدمات جدی ضمن تماس با مراکز اورژانس بایید مراقب این علائم نیز باشید: بیهوشی، گیجی، استفراغ، تشنج، مشکلات بینایی و شنوایی، از دست دادن حافظه و…

در تمامی این موارد، بیمار دارای سردرد باید با مصرف مسکن درد را برای مدتی کم کند تا قابل تحمل باشد. انتخاب نوع مسکن بسته به نوع درد و همچنین کیفیت قرص نیز میباشد.